ENERGETIKA 2014

PROGRAM SAVETOVANJA

 

Vreme

                                             Aktivnost

 

 

Utorak, 25.03.2014. godine

 

 

16:00-18:30

REGISTRACIJA I DOBRODOŠLICA (Hotel „Palisad)

 

 

18:30-19:00

Poseta izložbi energetske opreme

 

 

19:00-19:30

KUD Sevojno

 

 

20,00

 KOKTEL DOBRODOŠLICE (Hotel Palisad) 

 

 
   

9:30-10:45

Sreda, 26.03.2014. godine

 

OTVARANJE SAVETOVANJA – Kongresni centar Srbija

 

Predsedavaju: Milun Babić, Nikola Rajaković, Nada Negovanović

                      Ljubo Maćić, Christian Kissling, MHPS Europe

Programsko-pozdravno obraćanje i otvaranje  Savetovanja:

Predstavnik Vlade Republike Srbije

Tema radnog dela svečanog otvaranja:

 

Izazovi i perspektive srpske energetike

 

Nikola Rajaković, predsednik Saveza energetičara

 

Aca Marković, predsednik NO JP EPS – Organizacioni dizajn kao faktor uspešnog 

                    pozicioniranja kompanije na tržištu Evropske unije

Kiril Kravčenko, direktor NIS a.d. – Strateški razvoj NIS a.d. – međunarodni mega-

                    projekat  „Južni tok“ – pripreme za optimalno korišćenje razvojnih i      

                    ekonomskih benefita koje taj projekat donosi;

Ljubo Maćić, predsednik Agencije za energetiku Srbije – Problemi funkcionisanja i 

                  razvoja tržišta energije u Evropskoj uniji i Srbiji;

Dušan Bajatović, direktor JP Srbijagas – Upoznavanje sa tempom realizacije i

                  mogućnostima za učešće domaćeg gasnog sektora, privrede i    

                  naučnih potencijala u izvođenju međunarodnog mega-projekta  „Južni tok“

Rukovodilac projekta za izradu Strategije Republike Srbije:

                 – osvrt na glavne ciljeve Strategije razvoja energetike Republike Srbije do   

                  2025. godine, sa projekcijama razvoja do 2030. godine;

 

 

10:45-11:00

Specijalni gost: ЗинаидаТихоновна Голенкова, član Platonove akademije i zam.dir.                                                                                   IS Ruske akademije nauka

 

 

11:00-11:15

Brodarski institutSistem automatskog upravljanja u energetskim postrojenjima – prikazan na primeru turbinske regulacije na HE 
 

11:15 – 11:30

Film: TE Nikola Tesla -“Zemljom protiv pepela” 
 

11:30-12:15

Mitsubishi Hitachi Power System Europe GmbH – General sponsor     Company introduction

  • Merger – First Information
  • Gas Turbines:  Full Range out of one – potential Applications

     Uvod

  • Udruživanje-informacije iz prve ruke
  • Gasne turbine: pun opseg iz jedne ruke – potencijalne primene

 

 

12:15-12:25

RB Kolubara – Jučer, danas, sutra

 

 

12:25-12:35

TE – KO Kostolac

12:35-12:55

A.Gajić, V Stevanović, S. Pejović, B. KarneyPumped Hydro Storage Reduces Electricity Costs and Keep Wind and Solar Unpolluted

 

 

12:55-13:05

Pauza
 
 13:05-13:15 Prezentacija : „Lifetime extension  – Experience in Vattenfall“D. Seibt , C. Krone, Ronald Rost
 

13:15-14:00

Š. Miljanić – Prezentacija:Nefosilna energetika-mogući koncept za budućnost

 

 

15:30-19:30

Sreda, 26.03.2014. godine
PRVA POPODNEVNA SEDNICA – Kongresni centar SrbijaPredsedavaju: S. A. Manea, D.Filipović, O. Ocić, R. Kostić, D. Gačević

 

 

15:30-15:45

M. Apostolović, M. ČokoriloElektroenergetski bilansi zemalja Jugoistočne Evrope i perspektive razvoja regionalnog tržišta električne energije
 

15:45-16:00

A. Sida Manea, A. BejCurrent status of the use of renewable energy in Romania
 

16:00-16:10

M. Vemić, D. Gačević, M. Koruga, Ž. ĆaćićIzbor tipa kotla i tehnologije sagorijevanja uglja za blok II termoelektrane Pljevlja snage (220÷300) MW
 

16:10-16:20

Z. N. Milovanović, D. Knežević, A. Milašinović, J. Škundrić, S. Dumonjić-MilovanovićAnaliza lokacije i uklapanja TE Ugljevik III 2×300 MW u elektroenergetski sistem Republike Srpske
 

16:20-16:30

N. V. Pavlović, S. Kovačević, D. Vignjević, P. Živanović, G. KlaparevićIzgradnja malih kogeneracionih elektrana na naftnim poljima

 

 

16:30-16:40

M. Josijević, M. Babić, D. GordićCogeneration Potential of Heat-Power Plants Operating Within Business Association Toplana Srbija
 

16:40-16:50

I. Soucek,  Z. Popovic, V. Koprivsek, M. Milicevic, S. Leskovac, O. Ocic, M. KubuAlternative Bio Diesel Production
 

16:50-17:00

B. Josimović, M. Ilić, D. Filipović, A. Jovović, I. MarkovićOsvrt na stratešku procenu uticaja na životnu sredinu Strategije razvoja energetike Republike Srbije do 2025.godine
 

17:00-17:15

Pauza
 

17:15-17:30

З.Т. ГоленковаПротиворечия современного профессионального образования в условиях глобализации“
 

17:30-17:40

J. Stojković, D. Šošić, N. RajakovićPrimena konvencionalnog genetskog algoritma za određivanje optimalne raspodele tokova snaga u elektroenergetskom sistemu
 

17:40-17:50

D. Komarov, S. Stupar, N. Petrović, J. Svorcan, M. BaltićUticaj turbulentnog modela na rezultate numeričke simulacije opstrujavanja tela nestišljivim fluidom
 

17:50-18:00

J. Đoković, D. Klimenta, M. JevtićElektroprivredna preduzeća na severu Kosova i Metohije – stanje, mogućnosti i predlozi
 

18:00-18:10

S. RadosavljevićRizik u procesu homogenizacije uglja, primena stohastičkih modela i energetska efikasnost
 

18:10-18:20

S. Stojković, V. BakićOptimization of Hybrid Wind-photovoltaic Power System for Supply of Loads with Relatively Small Electrical Power
 

18:20-18:30

M. Regodić, M. SlijepčevićDaljinska opažanja geoloških pojava
 

18:30-18:40

V. Stevanović, G. Lukić, M. Jovanović, T. Wala, S. MuszynskiEfekti rada bloka TENT B1 nakon prve faze kapitalnog remonta
 

18:40-18:50

Pauza
 

18:50-19:00

T. Ivanov, A. Simonović, D. Komarov, S. Stupar, N. PetrovićMetode određivanja aerodinamičke buke kod vetroturbina
  

19:00-19:10

S. Stojković, S. Dragićević, Ž. StevanovićTechnical and Economical Analysis of Medium Size Photovoltaic System for Supply of Educational Institution
 

19:10-19:20

A. Stefanović, M. AnđelkovićGenerisanje trase gasovoda korišćenjem GIS-a i metode višekriterijumskog odlučivanja u procesu prostornog planiranja
 

19:20-19:30

 

J. Mandić-Lukić, N. Simić, B. MilinkovićTelekomunikaciona infrastruktura za potrebe implementacije inteligentnih mreža srednjeg napona
 

19:30-19:40

 

M. Dragumilo, F. Kanački, M. StipićIzgradnja vetroelektrana od ideje do kWh
 

19:40-19:50

 

Madžarević, M. Crnogorac, M. Živković, D. Ivezić, T. PetrovićProcena razvoja politike ublažavanja uticaja na klimatske promene i prilagođavanja klimatskim promenama za Srbiju AMS metodom
 

19:50-20:00

 

Richard Kuba (Škoda Praha), Petr Valeš, Zdeněk Zima (Škoda Praha Invest)Dobrilo Gačević, Mr Milanko Koruga, EPCG AD Flue Gas Removal from New Unit  250 MW of TPP Pljevlja-II

 

 

8:00-13:30

Četvrtak, 27.03.2014. godine
DRUGA PREPODNEVNA SEDNICA – Kongresni centar SrbijaPredsedavaju: I. Ristović, G.Dražić, O.Kuljača, M.Stojsavljević , M. Čitaković

 

 

8:00-8:10

M. Bogner, M. BalaćProcena usluga pri projektovanju energetskih postrojenja
 

8:10-8:20

M. Tomović, M. Jevtić, G. MilovanovićOptimizacija hibridnog sistema za napajanje ribnjaka
 

8:20-8:30

M. Kušnír, P. Grendel, J. MandelíkThe possibility of using produced electricity from the photovoltaic system in the automotive sector
 

8:30-8:40

B. Janićijević, D. StanojevićIzgradnja hibridnog sistema za napajanje Radio Bazne stanice Telekoma Srbije RBS Provo SA41, u Vladimircima kod Šapca
 

8:40-8:55

Š. M. BajmakMogućnost korišćenja toplote otpadnih kanalizacionih voda za zagrevanje stambenih objekataOdređivanje rasta temperature i optimalne dubine polaganja cevovoda hladne vode u sistemu daljinskog hlađenja
 

8:55-9:05

S. Dragićević, S. StojkovićDynamic Simulation and Analysis of Retrofit and Behavioral Change Impacting the Energy Consumption of School Buildings
 

9:05-9:15

R. Raković,S. Petrović BećirovićEnergetski menadžment i energetska efikasnost u zgradarstvu

9:15-9:25

I. Najdenov, G. Kokeza, K. T. Raić, Z. OdanovićTehno-ekonomski aspekti smanjenja potrošnje energije uvođenjem autogenog postupka topljenja bakra -na primeru Topionice bakra u Boru
 

9:25-9:35

L. RadojaSmanjenje potrošnje energije u zemljoradnji
 

9:35-9:45

G. Dražić, A. Vitas, J. IkanovićEnergetski bilans produkcije agroenergetskog useva Miscanthus giganteus na plodnom i degradiranom zemljištu
 

9:45-9:55

V. Milijanović, A. Milojković, M. Miladinović, M. Mitrović, M. J. BabićProjekat implementacije postrojenja za navodnjavanje poljoprivrednog zemljišta ravnice ,,Stig“
 

9:55-10:05

Pauza
 

10:05-10:15

Z. Popović, I. Souček, O. Ocić, N. Ostrovski, S. AdžićRefining and Petrochemical Interface. Case Study: HIP Petrohemija – NIS
 

10:15-10:25

S. Dokić, Ž. RatkovićAlokacija gasnih elektrana prema tehničkim karakteristikama, prirodnim potencijalima i energetskom konzumu
 

10:25-10:35

Ž. RatkovićPrimena solarnih panela kao najoptimalnijeg rešenja za napajanje elektronskih korektora u cilju njihovog telemetrisanja i uključivanja u mernu platformu JP Srbijagasa
 

10:35-10:45

T. Štula-VukušićOpasnosti energetske zavisnosti – „gasna omča“
 

10:45-10:55

D. R. Gordić, M. S. Popović, D. R. Canović, N. Ž. Rakić, M. M. JosijevićTehnologija sakupljanja i geološkog skladištenja CO2 – CCS tehnologija
 

10:55-11:05

B. Rastović, D. Lukić, V. Milosavljević, S. ĐukanovićPosledice zagađivanja vazduha od iskopa i sagorevanja kolubarskog lignita na području opština Ub i Lazarevac
 

11:05-11:15

M. Grujić, I. Ristović, M. GrujićNeke mogućnosti poboljšanja radne i životne sredine na sistemima za transport lignita na površinskim kopovima
 

11:15-11:25

M. Cojić, S. Vuković, N. Stevanović PetrovićSelektivni rad bagera na površinskim kopovima RB  „Kolubara“
 

11:25-11:35

S. Vuković, B. MilovanovićSpecifičnosti zaštite od požara elektro postrojenja na bagerima u RB „Kolubara“
 

11:35-11:45

M. KezovićZona izraženog raslojavanja ugljonosne serije u ležištu „Tamnava-Zapadno polje“
 

11:45:12:00

Pauza
 

12:00-12:10

M. Spasojević, V. Škero,  B. GrbovićČišćenje vanbilansnih rezervi uglja Kolubare omogućuje povećanje specifične toplotne moći celokupnog isporučenog goriva elektranama i poboljšava ekološku zaštitu okoline
 
 12:10-12:20 D. Nemec, M. Stojsavljević, A. Milković, M. ČitakovićKoordinacija opsega regulacije napona generatora i prenosnog odnosa bloktransformatora
 
 12:20-12:30 M. KezovićUgljevi niske toplotne moći u ležištu “Tamnava-Zapadno polje”
 
 12:30-12:40 I. Ristović, M. GrujićUticaj dopreme repromaterijala na izbor načina podgrađivanja podzemnih prostorija u rudnicima uglja
 
12:40-12:50 M. Koruga, M. Vemić, R. Jelovac, R. DžarićUticaj karakteristika pljevaljskog uglja na izbor sistema za pripremu ugljenog praha na bloku II Termoelektrane Pljevlja Snage (220÷300)MW
 
 12:50-13:00 S.Ružić, dipl. ing.Mjerenja energetskih značajki i ispitivanja prijelaznih pojava hidrauličkih turbina
 
 13:00-13:10 O. Kuljača, K. Horvat, D. KalemberENTSO-E NETWORK CODE zahtjevi za priključak na mrežu primjenljivi za sve generatore i njihov utjecaj na parametre i arhitekturu turbinskih regulatora vodnih turbina
 
 13:10-13:30 O. Kuljača, K. HorvatSistem automatskog upravljanja u energetskim postrojenjima prikazan na primjeru turbinske regulacije na hidroelektranama
 

13:30-14:30

Brodarski institut   P r e z e n t a c i j a: Sistem digitalne tubinske regulacije hidroagregata
 

14:30-15:00

Pauza
   

15:00-20:05

Četvrtak, 27.03.2014. godine
DRUGA POPODNEVNA SEDNICA – Kongresni centar SrbijaPredsedavaju:  S.Stupar, P.Đukić, M. Arsić, S. Stevanović, Ž. Despotović

 

 

15:00-15:10

 Đ. Novković, N. Maričić, M. JevtićUticaj promene broja obrtaja radnog kola na regulaciju male cevne turbine sa podešavajućim sprovodnim aparatom 
 

15:10-15:20

 M. Arsić, B. Međo, V. Grabulov, Z. Savić, N. MilovanovićPossibilities of Performing Analysis and Enhancing the Reliability of Welded Structures of Turbine and Hydromechanical Equipment of the Hydro Power Plant Djerdap on the Basis of Fault Tree Analysis
 

15:20-15:30

M. Arsić, B. Vistać, S. Bošnjak, M. Mladenović, Z. SavićAnalysis of Current State and Integrity Evaulation for the Air Tank of the Regulation System of Turbine A6 at Hydropower Plant Djerdap 1
 

15:30-15:40

B. Stojčetović, Ž. Šarkoćević, M. MišićPotencijal obnovljivih izvora energije u Srbiji
 

15:40-15:50

J. Svorcan, S. Stupar, Z. Posteljnik, O. Peković, S. TrivkovićNumerička analiza strujanja oko vetroturbine sa vertikalnom osom obrtanja pri promenljivoj brzini vetra
 

15:50-16:00

Z. Posteljnik, S. Stupar, A Simonovic, J Svorcan, N PetrašinovićNumerička analiza naponsko-deformacionog stanja kompozitne lopatice vetroturbine
 

16:00-16:10

D. Filipović, V. ŠećerovMetodološki okvir planiranja i projektovanja vetroparka u opštini Negotin
 

16:10-16:20

A. Plavšić, M. Paunović, G. StankovićStrateško planiranje kao factor upravljanja obnovljivim izvorima energije Timočke krajine
 

16:20-16:30

S. L. Milić, N. M. TomasovićTretman vetroelektrana u simulacionim modelima analize rada elektroenergetskog sistema
 

16:30-16:40

Stefan Pavlović, I. ŠkokljevMonte Karlo metoda u planiranju novih proizvodnih kapaciteta u uslovima otvorenog tržišta
 

16:40-16:50

S. Ćurčić, S. VučićevićRaspoloživi energetski potencijali od drvne i biljne biomase sa omeđenog dela planine Rudnik
 

16:50-17:00

Pauza
 

17:00-17:10

V. Šušteršič, M. Babić, S. Savić, D. GordićMogućnost uvođenja trigeneracije u domaćinstvu
 

17:10-17:20

A. Ilić, I. Radovanović, Ž. Vračević, Z. CvejićPreuzimanje napajanja kotla u sinhronizovanom radu turbo i elektronapojnih pumpi
 

17:20-17:30

S. Janković, D. Popović Milovanović, V. MilićPrimena Q-V modalne analize u ispitivanju stabilnosti napona elektroenergetskog sistema
 

17:30-17:40

N. Mučalica, T. Papić, K. Kasaš-Lažetić, D. Herceg , D. Antić, M. PršaGubici usled struja indukovanim u čeličnim cevima zakopanim ispod dalekovoda
 

17:40-17:50

K. Kasaš-Lažetić, N. Đurić, N. Mučalica, M. PršaOdređivanje frekvencijski zavisne strujne raspodele 00,u trofaznom sistemu sastavljenom od  „U“ sabirnica
 

17:50-18:00

S. Spremić, D. ObradovićRegulacija napona pasivnih i aktivnih niskonaponskih distributivnih mreža
 

18:00-18:10

Martin Ćalasan, Vladan Radulović, Tatijana Dlabač, Draško KovačMatematički modeli olovnih akumulatora  – pregled i određivanje parametara
 

18:10-18:20

Ž. DespotovićKontrola vibracionog pražnjenja prihvatnih levkova na postrojenjima elektrostatičkih izdvajača
 

18:20-18:35

Pauza
 

18:35-18:45

D. Ristivojević, S. Vuković, S. DamnjanovićMerenje nultih i međufaznih kapacitivnosti kablova i vazdušnih vodova
 

18:45-18:55

S. KosticMetodologija za utvrđivanje dozvoljenih troškova i regulisanih cena električne energije
 

18:55-19:05

D. Glišić, V. Nešić, V. Vučurević, B. NikolićModernizacija DCS sistema na TS 110/35 kV – Vranje 1
 

19:05-19:15

S. N.Vukosavić, Ž. V. Despotović, N. Popov, N. LepojevićVisokofrekventna distribuirana multirezonantna topologija energetskog pretvarača za napajanje elektrostatičkih filtara
 

19:15-19:25

M. Obradović, D. JovanovićAutomatizacija nadzemnih vodova  10 i 35 kV na konzumu Elektrodistribucije Beograd
 

19:25-19:35

N. RadojičićMrežna organizacija kao alternativi pristup dezagregaciji delatnosti (autsorsingu) u privrednim društvima JP EPS
 

19:35-19:45

I. Ožegović, M. ŽivotićSpecifičnosti kotla sa sagorevanjem u cirkulacionom fluidizovanom sloju
 

19:45-19:55

S. Tatalović, D. SalamonAnaliza temeljnog uzemljivača vetroagregata u različitim uslovima tla
 

19:55-20:05

P. ĐukićSrbija pred izazovima nove energetske strategije: u kontekstu  globalne energetske politike
 

21:00

VEČERA ZA UČESNIKE SAVETOVANJA (Hotel „Palisad“)

 

 

8:00-14:15

Petak, 28.03.2014. godine
TREĆA PREPODNEVNA SEDNICA – Kongresni centar SrbijaPredsedavaju: N.Rajaković, A. Marković, Č.Ponoćko, D.Jovanović, D. Ivezić
 

8:00-8:10

M. Milojević, I. Nikolić, N. Radmilović, V. Petkovski, T. JovanovićPrikaz biblioteke funkcija stanja vode razvijene za primenu u modeliranju termodinamičkih procesa termobloka
 

8:10-8:20

M. Stakić, I. Vuković, I. RadovanovićModernizacija i automatizacija sistema za nadzor i upravljanje bunarima i peščanim filterima u pogonu hemijske pripreme vode termoelektrane „Nikola Tesla B“
 

8:20-8:30

N. Krajnović, N. Radmilović, M. Milojević, V. Petkovski, A. LatinovićModel isparivača parnog kotla razvijen za simulator termobloka
 

8:30-8:40

M. Stanojević, V. Stevanović, M. Bajić, N. KarličićUticajni faktori na rad sistema pneumatskog transporta pepela na primeru postrojenja u TENT-B
 

8:40-8:50

V. Stevanović, M. JovanovićZaštita od termohidrauličnog udara na Termoelektrani „Nikloa Tesla B”
 

8:50-9:00

Z. Stojanović, M. Bajić, I. GavrićSmanjenje količine zaprljanih otpadnih voda pre prečišćavanja na TENT B
 

9:00-9:10

A. Milić, A. IlićPrilog regulaciji loženja na TENT B1
 

9:10-9:20

R. CvejićModernizacija i usaglašavanje rada termoenergetskih postrojenja u TE “Kostolac”  sa zahtevima zaštite životne sredine
 

9:20-9:30

G. Tomić, V. Kovačević Preventivno održavanje važnih rotacionih uređaja bloka kontinualnim  praćenjem trenda vibracionog stanja u TENT-u
 

9:30-9:40

D. Filimonović, I. Ristić, B. Radojčić, B. MilenkovićAdaptacija merenja protoka u ciklusu napojna voda – sveža para na termo bloku
 

 

9:40-9:50

G. Rajković, M. Milišić, S. Ilić, V. Nikolić, D. ĆirićUticaj održavanja na brzinu vraćanja investicionih sredstava
 

9:50-10:05

Pauza
 

10:05-10:20

M.KuraicaOdsumporavanje i istovremena denitrifikacija dimnog gasa iz termoelektrana pomoću niskotemperaturne plazme
 

10:20-10:30

Ž. Đurović, G. Kvaščev, A. Ilić, P. TatomirovićAnaliza uticaja pripreme ložišta u režimu promene referentne električne snage termoenergetskih blokova – TENT B1
 

10:30-10:40

Z. N. Milovanović, D. Knežević, A. Milašinović, J. Škundrić, S. Dumonjić-MilovanovićTehničko-tehnološko rješenje kondenzacione termoelektrane Ugljevik III instalisane snage 2×300 MW
 

10:40-10:50

D. Šarić, Ž. Gagić, I. Vukosavljević, B. Kuzminac, K. DuvnjakIdejni projekat sistema za razmenu upravljačkih signala između različitih DCS-ova
 

10:50-11:00

P. Tatomirović, I. Jovanović, N. Turnić, P. VasićDetekcija odbacivanja opterećenja termo-energetskih blokova
 

11:00-11:10

A. Latinović, B. Buha, Z. Božović, Lj. Mihailović, S. Bezmarević, Z. Karać, N. Samardžić, N. Obradović, M. ĐurđevićRad termoblokova TE „Nikola Tesla“ – A, Obrenovac u sistemu sekundarne regulacije učestanosti i snage razmene i uticaj na parametre rada parnog kotla
 

11:10-11:20

A. Latinović, V. Šimšić, P. Vasić, P. Tatomirović, N. KrajnovićRaspodela toplotne energije u kotlovskom postrojenju termoelektrane i procena zaprljanosti grejnih površina
 

11:20-11:30

S. Kovačević, Z. MićevićRadovi na rekonstrukciji kotlovskog postrojenja Bloka 2 TE „Kostolac B“
 

11:30-11:40

M. Stanković, B. Papić, Lj. Jovanović, V. Nešić, D. Glišić, N. Radmilović, M. Roganović, Ž. GagićSistem za redundantno merenje broja obrtaja u sistemima turbinske regulacije u termoagregatima
 

11:40-11:50

A. Aleksić, D. Gordić, M. BabićAnaliza isplativosti primene toplotne pumpe u proizvodnom preduzeću srednje veličine
 

11:50-12:00

B. Stojanović , Lj. Rudić-Mikić, S. GovedaricaDepozicja sumpornih jedinjenja u Ugljeviku
 

12:00-12:10

T. Mačkić, D. Ćatić, Z. MilovanovićAnaliza stabla otkaza protočnog parnog kotla TE Ugljevik
 

12:10-12:20

Pauza
 

12:20-12:30

M. M. Josijević1, M. Milašinović, V. Šušteršič, D. Gordić, M. BabićCommunal Wastewater Biogas Energy Potential in Kragujevac
 

 

 
 

12:30-12:40

A. StojanovićPD TENT i razvoj energetski efikasnog ponašanja  učenika srednjih škola u lokalnoj zajednici – mogući primeri dobre prakse društveno odgovornog poslovanja
 

12:40-12:50

M. Roganović, A. Car, V. Nešić, Đ. Čović, M. Stanković, M. ŽivanovićMerenje jednosmerne struje i napona niza solarnih panela u fotonaponskim elektranama
 

 

 
 

12:50-13:00

S. R. Pavlović, V. P. Stefanović, M. V. MančićOptical Analysis of a Solar Paraboloidal Dish Thermal Concentrator Using Monte Carlo Ray – Tracing Method
 

13:00-13:10

M. Komarčević, М. Živojinović, М. Tadić-MarkovićKonceptualne osnove i formativni okvir zaštite kritične infrasrukture
 

13:10-13:20

Lj. Pejanović, D. Kolev, C. ŽivanovićStrateške dileme na planu zaštite kritične nacionalne infrastrukture
 

13:20-13:30

V. Kočović, I. Radosavljević, A. Aleksić, D.Andrić, S. Tasić, M. BabićRazvoj i upotreba tzv. školskog solarnog kolektora za unapređenje edukacije u oblasti ekologije i energetske efikasnosti
 

13:30-13:40

 Ž. DespotovićImpulsno kontrolisani energetski pretvarač za elektrootporno žarenje masivnih metalnih delova
 

13:40-13:50

M. Štefanco, D. Košičanová, F. Vranay, P. GrendelDesign and Assessment of Technical Building Equipment in terms of Renewable Resources
 

13:50-14:00

V. Rajs, V. Milosavljević, Ž. Mihajlović, G. Tatic, M. ŽivanovMerenje koncentracije prašine i automatska dezinsekcija vazduha u prostoriji 

14:00-15:00

UTVRĐIVANJE ZAKLJUČAKA SAVETOVANJA i ZATVARANJE SAVETOVANJA

Predsedavaju: N. Rajaković, M. Babić, A. Gajić, S.Stupar, O.Ocić, Č. Ponoćko